Ginekomastia

Ginekomastia

Zabieg ginekomastii ma na celu zmniejszenie jednego lub obu gruczołów piersiowych u mężczyzny. Ginekomastia to nadmierny rozrost tkanki gruczołowej piersi u mężczyzny. Występuje fizjologicznie w okresie pokwitania i samoistnie zanika. Może także pojawić się na trwałe w dowolnym okresie życia  mężczyzny i dotyczyć jednego lub obu gruczołów. Występuje ginekomastia gruczołowa, tłuszczowa lub mieszana. Ginekomastia tłuszczowa pojawia się przy otyłości, może też być dziedziczna. Innymi przyczynami występowania ginekomastii są zaburzenia endokrynologiczne, marskość wątroby lub skutki uboczne leczenia farmakologicznego.

Pierwsza konsultacja

Operacja ginekomastii wymaga wstępnej konsultacji, na której chirurg plastyczny pozna oczekiwania pacjenta. W czasie konsultacji macie Państwo możliwość rozmowy, podczas której chirurg plastyczny odniesie się do Państwa indywidualnego przypadku i Państwa oczekiwań. W czasie konsultacji dr Żukowska może odpowiedzieć także na nurtujące pytania w odniesieniu do konkretnej osoby i jej problemu. Przekazuje również niezbędne informacje medyczne i zdrowotne związane z zabiegiem.

Ginekomastia: przed zabiegiem

Zaleca się odstawienie preparatów rozrzedzają­cych krew (np. Aspiryna, Polopiryna, Acard itp.) na tydzień przed zabiegiem. Sugerowane jest także niespożywanie alkoholu i niepalenie papierosów. Działania takie mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia powikłań takich jak krwawienie, infekcje, przedłużone gojenie ran, co w rezultacie może przełożyć się na niespełnienie Państwa oczekiwań w stosunku do efektu końcowego operacji. Wskazane jest przyjmowanie witaminy C.

Zabieg ginekomastii

Ginekomastia to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Przed i po zabiegu chirurg plastyczny wykonuje zdjęcia stanu miejscowego, które wchodzą w skład dokumentacji pacjenta. Zabieg polega na wycięciu przerośniętego gruczołu piersiowego wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej, co likwiduje uwypuklenia okolicy piersiowej, oraz założeniu drenów. Cięcia wykonywane są wokół dolnej części otoczki. Po zszyciu ran pooperacyjnych szwami wchłanialnymi, zostaje założony opatrunek.

Po zabiegu

Operacja plastyczna ginekomastii wymaga jednodniowego pobytu w szpitalu, pod opieką pielęgniarki. Pacjent wychodzi do domu następnego dnia po operacji po wyjęciu drenów i zmianie opatrunku. Szwy zdejmuje się w 7-10 dobie po zabiegu. Przez 3-4 tygodnie od zabiegu konieczne jest noszenie bluzki typu „top”, wspomagającej prawidłowe formowanie się skóry na klatce piersiowej.

Możliwe powikłania

Do rzadkich powikłań należy zaliczyć wystąpienie krwiaka lub przerost blizny. Może wystąpić również nierównomierne ułożenie skóry lub pozostać jej nadmiar przy dużych rozmiarach ginekomastii.

Informacja końcowa

W celu omówienia życzeń i oczekiwań dotyczących wyglądu zapraszamy na konsultację, na której dr Żukowska odpowie na dodatkowe pytania.

Również po zabiegu należy koniecznie stawić się na konsultację, aby dr Żukowska oceniła, czy proces gojenia na pewno przebiega prawidłowo.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.