Operacje plastyczne nosa

Operacje plastyczne nosa

Korekcja nosa Rhinoplastyka

Operacja plastyczna nosa to zabieg zmiany kształtu nosa w taki sposób, aby stanowił harmonijną całość z pozostałymi elementami twarzy. Nos jako najbardziej wyeksponowana część twarzy rzutuje na całościowy jej wygląd. Zniekształcenia nosa (nos krzywy, garbaty, mały, duży) mogą być wrodzone lub pourazowe.

Niejednokrotnie krzywa przegroda może być także przyczyną problemów z oddychaniem. Zabiegiem operacyjnym można rozwiązać problemy z oddychaniem spowodowane nierównomierną budową wewnętrzną nosa, poprawiając drogę przepływu powietrza. Przy tego typu operacjach możliwa jest jednoczesna korekcja wyglądu nosa.

Zaleca się nie przeprowadzać korekcji nosa u osób poniżej 16 roku życia, gdyż do tego czasu następuje pełne ukształtowanie się nosa. Nie ma górnej granicy wieku dla przeprowadzenia operacji.

Pierwsza konsultacja

Korekcja nosa to zabieg, przed którym konieczna jest wstępna konsultacja chirurgiczna określająca zakres operacji. Stanu miejscowego nie da się określić na podstawie opisu czy przesłanego zdjęcia, dlatego wizyta u lekarza jest konieczna. W czasie konsultacji macie Państwo możliwość rozmowy, podczas której chirurg plastyczny odniesie się do Państwa indywidualnego przypadku i Państwa oczekiwań. W czasie konsultacji dr Żukowska może odpowiedzieć także na nurtujące pytania w odniesieniu do konkretnej osoby i jej problemu. Przekazuje również niezbędne informacje medyczne i zdrowotne związane z zabiegiem.

Korekcja nosa: przed zabiegiem

Zaleca się odstawienie preparatów rozrzedzają­cych krew (np. Aspiryna, Polopiryna, Acard itp.) na tydzień przed zabiegiem. Sugerowane jest także niespożywanie alkoholu i niepalenie papierosów. Działania takie mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia powikłań takich jak krwawienie, infekcje, przedłużone gojenie ran, co w rezultacie może przełożyć się na niespełnienie Państwa oczekiwań w stosunku do efektu końcowego operacji.

Zabieg korekcji nosa

Na zabieg pacjent powinien przyjść bez makijażu, bez biżuterii, w swobodnym, niekrępujących ruchów ubraniu. Przed i po zabiegu chirurg plastyczny wykonuje zdjęcia stanu miejscowego, które wchodzą w skład dokumentacji pacjenta.

Po ostatecznym ustaleniu planu operacji podane jest znieczulenie. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, w którym wykonywana jest plastyka zarówno części kostnych jak i chrzęstnych nosa. Zmiana kształtu nosa dokonywana jest poprzez cięcia wewnątrz nosa. Wycięcie lub dodanie kości i chrząstki powoduje zmniejszenie lub powiększenie struktur podtrzymujących nosa, co w efekcie przekłada się na jego wygląd. W indywidualnych przypadkach cięcia mogą znajdować się na spodniej stronie nosa, tj. na chrząstce między skrzydełkami nosa.

Rany pooperacyjne zostają zszyte szwami wchłanialnymi. Po zabiegu nos zostaje zasetonowany (natłuszczone tasiemki uciskają na uszkodzone naczynia i podpierają szkielet chrzęstno-kostny nosa). Na zewnątrz zakłada się sztywny opatrunek gipsowy, który ma na celu unieruchomienie nosa.

Po zabiegu

Po zakończonej operacji pacjent przebywa w sali pooperacyjnej, w której odpoczywa z zimnym okładem na twarzy w celu zmniejszenia obrzęków i krwiaków powiek. Chirurg plastyczny w dniu następnym przeprowadza kontrolę stanu miejscowego, po której pacjent może opuścić placówkę medyczną w towarzystwie osoby towarzyszącej. W domu należy kontynuować stosowanie zimnych okładów . Zaleca się unikania wysiłku, schylania się, palenia papierosów i picia alkoholu. W przypadku bólu można zażyć lek przeciwbólowy, np. Paracetamol, Pyralgin lub Ketonal (co 6-8 godzin), jeśli chirurg plastyczny lub anestezjolog nie zaleci inaczej.

Po operacji należy spodziewać się uczucia dyskomfortu spowodowanego opuchnięciem i siniakami. Przez 7-14 dni po zabiegu nosi się opatrunek gipsowy. Po jego zdjęciu pacjent może nakładać makijaż i stosować kosmetyki. Największe uciążliwości mijają w przeciągu pierwszych trzech-czterech dni, ale potrzeba czasu, aby można było swobodnie schylać się, dźwigać czy wykonywać ćwiczenia fizyczne. Powrót do pracy możliwy jest z reguły po okresie około 2 tygodni, jeśli nie ma przeciwwskazań związanych z charakterem pracy pacjenta (wykonywanie czynności podnoszących ciśnienie krwi). Mniejsze opuchnięcia mogą utrzymywać się nieco dłużej, jednak najczęściej nie są one widoczne dla innych osób. Efekty końcowe operacji nosa są trwałe.

Możliwe powikłania

Korekcja nosa jest operacją i jak każda niesie ryzyko powikłań. Po zabiegu mogą wystąpić powikłania wczesne np. uporczywe krwawienie, krwotok, wpadnięcie setonu do gardła, infekcja, zropienie nosa oraz późne np. skrzywienie nosa lub powstanie blizn ściągających. Chirurg plastyczny jest specjalistą przeprowadzającym operacje zgodnie ze sztuką medyczną i ze swoją najlepszą wiedzą i umiejętnościami. Wybór doświadczonego specjalisty oraz pozostawanie pacjenta pod ścisłą kontrolą lekarza powoduje, że komplikacje występują rzadko i zazwyczaj są niewielkie.

Informacja końcowa: korekcja nosa

W celu omówienia życzeń i oczekiwań dotyczących wyglądu zapraszamy na konsultację, na której dr Żukowska odpowie na dodatkowe pytania.

Również po zabiegu należy koniecznie stawić się na konsultację, aby dr Żukowska oceniła, czy proces gojenia na pewno przebiega prawidłowo.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.