Plastyka powłok brzusznych

Plastyka powłok brzusznych

Plastyka brzucha czyli abdominoplastyka to zabieg, przy pomocy którego usuwany jest fałd skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha. W trakcie operacji można zredukować tkankę tłuszczową oraz wzmocnić mięśnie ściany brzusznej. W rezultacie uzyskuje się efekt spłaszczenia i prawidłowego napięcia brzucha. Zabieg ten wykonuje się, aby skorygować słabość mięśni i zwiotczałą skórę, powstałą na skutek ciąży lub znacznej utraty masy ciała.

Pierwsza konsultacja

Jako operacja plastyka brzucha wymaga wstępnej konsultacji chirurga plastyka i anestezjologa. W czasie konsultacji chirurg plastyczny odniesie się do Państwa indywidualnego przypadku i Państwa oczekiwań. W czasie konsultacji dr Żukowska może odpowiedzieć także na nurtujące pytania w odniesieniu do konkretnej osoby i jej problemu. Przekazuje również niezbędne informacje medyczne i zdrowotne związane z zabiegiem.

Plastyka brzucha: przed zabiegiem

Zaleca się odstawienie preparatów rozrzedzają­cych krew (np. Aspiryna, Polopiryna, Acard itp.) na tydzień przed zabiegiem. Sugerowane jest także niespożywanie alkoholu i niepalenie papierosów. Działania takie mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia powikłań takich jak krwawienie, infekcje, przedłużone gojenie ran, co w rezultacie może przełożyć się na niespełnienie Państwa oczekiwań w stosunku do efektu końcowego operacji. Wskazane jest przyjmowanie witaminy C.

Zgodnie z zaleceniami lekarza anestezjologa przygotowania przedoperacyjne (pobieranie leków) obejmują 3-5 dni.

Zabieg plastyki powłok brzusznych

Plastyka brzucha to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Przed i po zabiegu chirurg plastyczny wykonuje zdjęcia stanu miejscowego, które wchodzą w skład dokumentacji pacjenta. Zabieg polega na wykonaniu plastyki mięśni prostych brzucha, przemieszczeniu pępka oraz wycięciu tkanki skórno-tłuszczowej leżącej poniżej pępka. Cięcia przebiegają w okolicy podbrzusza nad spojeniem łonowym. Powstała blizna jest trwała, lecz chirurg plastyczny może ją umieścić tak, by była ukryta pod kostiumem kąpielowym, bielizną lub w starej bliźnie np. po cesarskim cięciu.

Po zabiegu

Operacja plastyczna brzucha wymaga 1-2-dniowego pobytu w szpitalu, pod opieką pielęgniarki. Dzień po zabiegu pacjent jest zachęcany do wyjścia z łóżka i chodzenia przez krótki czas, by pobudzić krążenie krwi. Szwy zdejmuje się w 10-14 dobie po zabiegu. Przez 4-6 tygodni po operacji zalecane jest unikanie wysiłku oraz noszenie pasa ściągającego.

Powrót do pracy jest możliwy po ok. 2 tygodniach.

Możliwe powikłania

Plastyka brzucha jest operacją i jak każda niesie ryzyko powikłań. Powikłania i złe wyniki po zabiegach występują sporadycznie obejmując: krwiak, zakażenie i brzeżna martwica skóry. Powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie, sączące rany oraz nieestetyczne blizny. Powikłaniom można zapobiegać pozostając pod ścisłą kontrolą lekarza oraz stosując odpowiednie leki i zabiegi zgodnie z jego zaleceniami.

Informacja końcowa

W celu omówienia życzeń i oczekiwań dotyczących wyglądu zapraszamy na konsultację, na której dr Żukowska odpowie na dodatkowe pytania.

Również po zabiegu należy koniecznie stawić się na konsultację, aby dr Żukowska oceniła, czy proces gojenia na pewno przebiega prawidłowo.

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.