Operacja wciągniętych brodawek

Operacja wciągniętych brodawek

U części kobiet (2-10% kobiet) występuje jednostronne bądź obustronne wciągnięcie brodawek, które zaburzają wygląd piersi. Wciągniecie brodawek spowodowane jest występowaniem zbyt krótkich przewodów mlecznych, czyli kanalików, które odpowiedzialne są za przemieszczanie się mleka z gruczołów mlecznych. Zjawiskiem, które towarzyszy występowaniu zbyt krótkich przewodów mlecznych jest również zwłóknienie otaczających je tkanek w granicach brodawki i pod brodawką. Skutkuje to zaburzeniem wyglądu piersi, w której brodawka jest wciągnięta pod otoczkę lub wystaje w niewystarczającym stopniu, przyczyniając się do nieprawidłowego wyglądu estetycznego.

Wciągnięcie brodawki w przeważającej liczbie przypadków jest wynikiem wady rozwojowej przewodów mlecznych, niemniej jednak zdarza się, że są skutkiem stanów zapalnych w piersiach oraz choroby gruczołów piersiowych.

PRZEBIEG OPERACJI PLASTYKI WCIĄGNIETYCH BRODAWEK

Operacja polega na oswobodzeniu, wydłużeniu bądź przecięciu i odbudowaniu wypukłości brodawki. Technikę dobiera się indywidualnie. Wynik zabiegu jest trwały.

Trzeba brać pod uwagę, że zabieg w większości przypadków powoduje brak możliwości karmienia dziecka piersią.

ZNIECZULENIE

Operację wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

PO OPERACJI WCIĄGNIETYCH BRODAWEK

Przez kolejne kilka dni po zabiegu mogą pojawić się niewielkie dolegliwości bólowe, które można kontrolować za pomocą przepisanych przez doktor Żukowską środków o działaniu przeciwbólowym. Zabieg dotyczy stosunkowo niewielkiego obszaru ciała, dzięki czemu nie wymaga szczególnej rekonwalescencji i pozwala na szybki powrót do pracy.

U części pacjentek może pojawić się uczucie zaburzeń czucia w obrębie brodawki, jest to jednak zjawisko przejściowe, trwające zazwyczaj do około kilku tygodni po zabiegu.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.