Pytania i odpowiedzi

Jakie badania są potrzebne przed zabiegiem?

Przed zabiegiem zawsze potrzeba zbadać aktualny stan zdrowia pacjenta. Jest to niezbędne do określenia, czy kondycja zdowotna pacjenta rzeczywiście pozwala na przeprowadzenie operacji. Podstawowym badaniem jest np. morfologia, czas krwawienia i krzepnięcia. W zależności od tego, w jakim znieczuleniu wykonywany jest zabieg (znieczulenie miejscowe lub ogólne) oraz tego, jakie pacjent przechodził choroby, mogą być potrzebne także dodatkowe badania lub konsultacje specjalistyczne.

O wszystkich badaniach chirurg plastyczny informuje podczas pierwszej konsultacji przed zabiegiem. Na konsultacji może również odnieść się do indywidualnego przypadku pacjenta.

Po jakim czasie po zabiegu mogę iść do pracy?

Termin powrotu do pracy po zabiegu zależy od rodzaju zabiegu, na który zdecydował się pacjent. W przypadku operacji wykonywanych w znieczuleniu miejscowym (np. korekcja małżowin usznych) pacjent może wrócić do pracy znacznie szybciej niż po zabiegu wykonywanym w znieczuleniu ogólnym (np. powiększanie biustu). Po zabiegu w znieczuleniu miejscowym pacjent może wrócić do domu tego samego dnia po operacji. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym pacjent zwykle spędza jedną noc w szpitalu pod opieką pielęgniarki.
Całkowity okres, jaki pacjent potrzebuje zanim może wrócić do pracy, zależy nie tylko od tego, jak dobrze będzie się goić szew, lecz także od tego, jaką pracę pacjent wykonuje. Przykładowo, po zabiegu powiększania lub podnoszenia biustu pacjentka przez okres 2-3 tygodni nie może angażować się w zajęcia wymagające wysiłku fizycznego, zwłaszcza podnoszenia ramion. Jeśli jej praca wymaga takiego obciążenia, nie może ona w tym czasie wrócić do pracy. W przypadku wykonywania innego typu pracy, pacjentka może powrócić do pracy po 1-2 tygodniach.

W niektórych przypadkach termin powrotu do pracy warunkowany będzie także przez okolice ciała, jakiej dotyczył zabieg. Jeżeli operacja wykonywana jest na odsłoniętych częściach ciała, np. twarzy, rękach, to świeża blizna może powodować pogorszenie wyglądu w pierwszych tygodniach po operacji. Tak więc czas przebywania na zwolnieniu zależy od rodzaju wykonywanej operacji i charakteru pracy, jak również indywidualnego odniesienia do swojego wyglądu.

Szczegółową informację o tym, po jakim czasie można wrócić do pracy po określonej operacji znajdziecie Państwo w sekcji Zabiegi.

Czy mogę dostać zwolnienie?

Tak. Operacja plastyczna jak każda inna operacja jest ingerencją w organizm i stan zdrowia pacjenta wymaga szczególnej uwagi w okresie bezpośrednio po zabiegu. W niektórych przypadkach zalecenia zdrowotne w okresie rekonwalescencji są dość restrykcyjne (np. po operacji powiększania biustu nie wolno dźwigać, trzeba nosić specjalną opaskę na piersiach), a ich zignorowanie lub zaniedbanie może prowadzić do komplikacji. Aby umożliwić odpowiednie warunki do prawidłowej rekonwalescencji pacjenta, chirurg plastyczny jest uprawniony do wypisania zwolnienia lekarskiego. Wszystkie placówki, w których pracuje dr Żukowska, mają możliwość wypisywania zwolnień pooperacyjnych. Czas trwania zwolnienia zależy od tego, czego dotyczył zabieg i jaką pracę wykonuje pacjent.

Czy masaż operowanego miejsca przyspiesza gojenie?

Tak. Masaż jest bardzo ważną formą przeciwdziałania tworzeniu się dużych, grubych lub brzydkich blizn. Odpowiednie masowanie miejsca, w którym przebiega szew oraz jego okolic ma ogromne znaczenie w przypadku każdego pacjenta, a zwłaszcza w przypadku pacjentów młodych, u których formy przerostowe blizn mogą pojawiać się częściej. Każda blizna, zwłaszcza u ludzi młodych, ma bowiem tendencję do zmniejszania swojego wymiaru (‘ściąga się’), co powoduje jej pogrubienie i pogorszenie wyglądu. Masaż blizny to sposób na przeciwdziałanie temu procesowi. Niekiedy masowanie miejsca, w którym przebiega blizna, wspomagane jest dodatkowo przez specjalne maści lub kremy.
Sposób i częstość wykonywania masażu dr Żukowska zaleca indywidualnie każdemu pacjentowi.

Czy mam pojawić się po zabiegu na konsultacji?

Bezwzględnie tak.
Pacjentowi może być trudno samemu w pełni ocenić stan miejscowy. Prawidłowe gojenie się rany jest kluczową kwestią nie tylko w estetycznym wyglądzie pacjenta, ale także bezpośrednio związaną z jego zdrowiem. Kontakt z lekarzem jest niezbędny, aby postępowanie pooperacyjne przebiegało w sposób prawidłowy. Duża część  powikłań bierze się właśnie z zaniedbania po zabiegu.

Nie wiem do końca, czy się operować. Co zrobić?

Wstrzymać się z decyzją o zabiegu. Operacja plastyczna nie zmieni życia pacjenta, nie zwiększy zarobków, nie pomoże znaleźć partnera. Do poddania się operacji potrzebna jest gotowość także na związane z nią ryzyko. Operacje chirurgiczne są ingerencją w ciało pacjenta. Mają swoje ograniczenia i trzeba to przyjąć do świadomości.
Emocje, jakie odczuwa pacjent, mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób przebiega zabieg i następujące po nim leczenie. Jeśli nie jest się całkiem pewny, czy chce się operować, lepiej poczekać i spokojnie odpowiedzieć sobie samemu/samej na to pytanie. Do lekarza zawsze można się wybrać także w kolejnym roku.

Jakie znieczulenie wybrać: miejscowe czy ogólne?

Znieczulenie miejscowe jest bardziej przyjazne dla pacjenta niż znieczulenie ogólne, jednak nie każdy zabieg można przeprowadzić w ten sposób (np. powiększanie biustuzmniejszenie biustu czy operacja plastyczna brzucha wykonywana jest jedynie w znieczuleniu ogólnym). W przypadku możliwości wyboru znieczulenia, podczas rozmowy z pacjentem chirurg plastyczny może omówić argumenty przemawiające za lub przeciw danej formie znieczulenia.

Generalnie znieczulenie miejscowe wykonuje się w przypadku zabiegów, w których nie jest potrzebna głęboka ingerencja w tkanki – takich jak korekcja uszu czy korekcja blizn. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu tego samego dnia po operacji, dobrze jednak, jeśli towarzyszy mu przy tym druga osoba.
Znieczulenie ogólne wymaga dokładniejszych przygotowań i niekiedy także wykonania dodatkowych badań (zob. Jakie badania są potrzebne przed zabiegiem?). Znieczulenie takie przeprowadzane jest przez lekarza anestezjologa, który towarzyszy chirurgowi plastycznemu podczas całej operacji. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu na noc pod opieką pielęgniarki. Wyjście do domu możliwe jest zwykle następnego dnia. Osobie operowanej potrzebna jest w drodze powrotnej osoba towarzysząca.

Czy istnieje ryzyko powikłań?

Tak. Powikłania dzieli się na związane ze znieczuleniem lub z samym zabiegiem, czyli ingerencją w żywą tkankę. Najczęstsze z nich to infekcja miejscowa, krwawienie, wodniaki, opóźniony zrost, rozejście brzegów rany. Aby zapobiec potencjalnym powikłaniom często zaleca się przed operacją wykonanie wymazu ze skóry w celu określenia indywidualnej flory bakteryjnej. Po zabiegu zalecona może zostać pacjentowi odpowiednio dobrana antybiotykoterapia pooperacyjna, odpowiednie ubranie pooperacyjne itp.

Należy też koniecznie stawić się po zabiegu na konsultację, podczas której chirurg plastyczny oceni, czy proces gojenia się na pewno przebiega prawidłowo i zaleci odpowiednie postępowanie przyspieszające prawidłowe gojenie.

Jaki jest czas oczekiwania od konsultacji do zabiegu?

Termin operacji ustala się zazwyczaj na 2-4 tyg. od dnia konsultacji.

Umów się na wizytę